TECHNOLOGIA RUR PREIZOLOWANYCH TO PRZYSZŁOŚĆ

Zapewne nieobcy jest ci termin sieci preizolowanych, ale być może nadal nie masz pewności czy spełnią one twoje oczekiwania? Wciąż wahasz się pomiędzy tańszym rozwiązaniem sieci ciepłowniczych z tradycyjnymi stalowymi, a położeniem nowoczesnej sieci rur preizolowanych PEX?

Chcesz wiedzieć co tak naprawdę różni te dwa typy sieci przesyłowych i dlaczego warto zainwestować? A może szukasz prostszych rozwiązań wymagających mniejszego nakładu pracy? Troszczysz się o środowisko i chcesz uniknąć zbędnych strat?

Dlaczego więc, choć droższe na etapie montażu, sieci preizolowane PEX są znacznie lepsze i w dłuższym okresie czasu tańsze od tradycyjnych rurociągów stalowych? Zapraszamy do lektury!

Wiadomym jest, że każda inwestycja wymaga gruntownego i dokładnego przemyślenia, sporządzenia bilansu zysków i strat, prognoz dotyczących użytkowania. W obecnych czasach już nie samo obniżenie kosztów zakupu i montażu decydują o wyborze wariantu. W dobie globalnego pochylenia się nad kryzysem ekologicznym naszej planety szukamy rozwiązań łączących priorytetowe „3E”: ekonomię, efektywność i ekologię. Inwestycje mają być długotrwałe, niezawodne i sprawne, bilans kosztów montażu i eksploatacji powinien się równoważyć w dłuższym okresie dzięki obniżonym kosztom użytkowania z czasem przechodząc „na plus”, a skutki ekologiczne powinny być zminimalizowane na każdym etapie od produkcji, poprzez montaż aż po użytkowanie.

Niełatwo jest sprostać tym oczekiwaniom, ale my w naszej innowacyjnej technologii Syncopex® wciąż dążymy do doskonałości. W tym artykule udowodnimy ci, że nowoczesne sieci rur preizolowanych to wybór przyszłości z gwarancją potrójnego „E”!

EKONOMIA

NIBY DROGO, A JEDNAK TANIEJ

Nie jest tajemnicą, że zakup rurociągu preizolowanego PEX to koszt wyższy aniżeli wybór tradycyjnych rozwiązań stalowych. Jednakże oszczędności zaczynają się już na etapie układania i montażu i mogą sięgnąć nawet 75% przy zastosowaniu ciągów wielorurowych.

Po pierwsze minimalizujesz ilość wykopów na placu budowy – rurociągom preizolowanym nie zagraża przemarznięcie, więc nie ma wymogu układania ich poniżej poziomu przemarzania gruntu (w Polsce 120cm). Jedynym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę jest nacisk gruntu na rurę, stąd tam gdzie ruch samochodowy większy, wykop powinien być głębszy ok 80cm, a na terenie, gdzie nie występuje ruch kołowy wystarczy 40 cm nadsypki. W jednym wykopie możesz ułożyć więcej niż jeden ciąg, a dla odizolowania ich od siebie i równomiernego rozłożenia nacisku obsypujesz wykop piaskiem. Dzięki zmniejszeniu ilości koniecznych wykopów redukujesz ilość nadmiaru gruntu z wykopu, który musiałbyś wywieźć, a także powierzchnię trawników i nawierzchni utwardzonych do rekultywacji.

Kolejną oszczędnością już na etapie montażu jest minimalizacja potrzebnych łączników, akcesoriów a nawet i narzędzi! Rurociągi w technologii Syncopex® są elastyczne i nie wymagają łączeń na zakrętach – po prostu rozwijasz ze zwoju, gniesz rurę według potrzeb i układasz ją w przygotowanym wykopie tak jak kabel energetyczny, co skutkuje tym, że nie potrzebujesz kupować kolanek, docinać rur pod wymiar i martwić się tym, aby w projekcie umieścić jak najwięcej odcinków prostych. Akcesoria takie jak łączniki, rozgałęzienia i studzienki stosujesz tylko wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne. Oszczędzasz także na zakładaniu ochronnych przejść ściennych i kapturków na końcu rurociągu.

Redukcja ilości potrzebnych narzędzi jest kolejną konsekwencją przemyślanej i nowoczesnej technologii Syncopex®: dzięki zastosowaniu złączy skręcanych zaciskowych wszystkie elementy można dopasować, przyciąć i połączyć przy pomocy podstawowych narzędzi takich jak klucz monterski i piłka do cięcia. Po ułożeniu wystarczy kontrola szczelności na złączach i test ciśnieniowy.

Zastosowanie tworzyw polietylenowych do produkcji naszych rur preizolowanych powoduje, że można je układać nawet w warunkach obniżonych temperatur, gdyż zachowują swą elastyczność. Nawet rury o największej średnicy są i pozostają giętkie i plastyczne podczas układania. Dzięki temu możesz uniknąć przestojów na placu budowy i tym samym przyspieszyć finalizację inwestycji, redukując jej koszty.

Potem oszczędności już tylko się kumulują – podczas użytkowania spodziewaj się znacznego ograniczenia przesyłowych strat energetycznych, niezależnie od tego czy transportujesz wodę ciepłą czy zimną. Skutki zastosowania rur preizolowanych odczujesz, gdy znacznie obniżą się twoje wydatki na energię (paliwo) potrzebną do ogrzania/chłodzenia wody. Rurociągi preizolowane PEX dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań izolacyjnych, typoszeregów (kilku rur przesyłowych w jednej osłonie) i najwyższej jakości materiałów zapewnią ci znaczny i odczuwalny spadek kosztów użytkowania instalacji.

Nie zapominajmy także o gwarantowanej długowieczności i niezawodności, dzięki którym możesz być pewien, że nie będziesz zmuszony do wymiany instalacji przez przynajmniej 50 lat! (wg ISO 15875) Nasze rury są wykonane z tworzywa o podwyższonej trwałości, wytrzymałe na zmiany temperatur, nacisk i ciśnienie; nie są wykonane z metalu, a więc nie korodują!

EKONOMIA

ZATRZYMAJ ENERGIĘ W RURACH

Nagrzanie tudzież schłodzenie wody w instalacji wymaga nakładu energii, która częściowo jest oddawana do środowiska zewnętrznego podczas przesyłu płynnego czynnika. Dopuszczalne straty ciepła na sieciach kanałowych według normy PN-85/B-02421 są większe nawet o 40% w stosunku do sieci preizolowanej.  Czy wiesz co to oznacza? Stosując sieci preizolowane nie ogrzewasz już ziemi i podłogi czy ścian w których znajdują się rury – ciepło zatrzymujesz wewnątrz rurociągu i, oczywiście, w konsekwencji odczuwalnie oszczędzasz pieniądze. Jak to działa?Po pierwsze: izolacja.Rurociągi preizolowane zostały stworzone z myślą o zmniejszeniu strat ciepła na przesyle od źródła ciepła do końcowego odbiorcy. Parametr ten jest nazywany skutecznością termiczną rurociągów i jest tym wyższy im skuteczniejsza jest warstwa oddzielająca rurę przesyłową od środowiska. Dla przykładu: rurociągi nieposiadające izolacji mają bardzo niską skuteczność energetyczną, rury preizolowane pojedyncze wypadają wyraźnie lepiej, ale już dla rurociągu preizolowanego czterorurowego, transportującego wodę ciepłą na potrzeby gospodarstwa domowego i ogrzewania, parametr ten osiągnie bardzo wysoki poziom. W technologii Syncopex® do zastosowań zewnętrznych zapewniamy izolację termiczną wykonaną z zamknięto-komórkowego spienionego PEX, a dodatkowo w przypadku rurociągów z kilkoma rurami przesyłowymi dodatkową warstwą izolacyjną jest powietrze znajdujące się wewnątrz rurociągu. Do wnętrz oferujemy rury wielowarstwowe PERT/AL/PERT lub rury z powłoką antydyfuzyjną.Po drugie: szczelność.Rurociągi preizolowane PEX dzięki swej giętkości i elastyczności mogą być układane w bardzo długich (do 100m) odcinkach bez używania dodatkowych łączeń czy kolanek do zmian kierunku. Ta cecha pozwala na znaczne ograniczenie ilości łączeń w sieci czyli miejsc, w których jest ryzyko zwiększonej utraty energii lub wycieku czynnika. W projektowaniu rur preizolowanych PEX także kwestia ich łączenia została dokładnie przemyślana i dopracowana: poszczególne odcinki można łatwo i szczelnie spasować. Na końcach rurociągów  wielorurowych stosuje się korki termiczne zatrzymujące powietrze wewnątrz rury , a złączki i rozgałęzienia posiadają własną izolację – maksymalna ilość ciepła jest zatrzymywana w rurociągu. Akcesoria i złącza nie tylko ułatwiają montaż, ale pozawalają na szczelne i bezpieczne łączenie poszczególnych elementów ciągu.

Po trzecie: typoszeregi.

Czyli umieszczenie kilku rur przesyłowych w jednym ciągu preizolowanym – rozwiązanie to daje wymierne korzyści. Oprócz zmniejszenia ilości koniecznych wykopów uzyskujemy niezwykle korzystny skutek uboczny jakim jest wtórne dogrzewanie poszczególnych ciągów ciepłem zakumulowanym w przestrzeni powietrznej wewnątrz rurociągu. Zbadaliśmy w niezależnym ośrodku skuteczność termiczną typoszeregów poczwórnych w technologii Syncopex® w porównaniu do rur preizolowanych pojedynczych Synco i jak się okazuje redukcja strat ciepła może sięgnąć w tym przypadku nawet 60%! Jesteśmy w stanie wykonać na zamówienie szeregi o większej ilości rur przesyłowych dostosowane do twoich potrzeb, więc nie wahaj się skonsultować z naszym doradcą i stworzyć produkt idealny!

Skuteczność technologii Syncopex® potwierdziliśmy badaniami w Zakładzie Fizyki Cieplnej warszawskiego Instytutu Techniki Budowlanej. Ich wyniki znajdziesz na naszej stronie w zakładce „Technologia” – „Straty ciepła”, a także w zakładce „Zalety Ekonomiczne”, gdzie możesz porównać skuteczność termiczną poszczególnych rurociągów Synco.

EKOLOGIA

ZMNIEJSZAMY WPŁYW NA ŚRODOWISKO

Korzyści ekologiczne płynące z zastosowania sieci rurociągów preizolowanych możemy bez trudu wskazać na każdym etapie ich stosowania.

Mniejsza, w porównaniu do tradycyjnych sieci przesyłowych, ilość wymaganych wykopów pod instalację redukuje wpływ na środowisko lokalne: mniej ingerencji w gruncie oznacza łatwiejszą rekultywację terenu budowy po zakończeniu robót, a także łatwiejszy powrót terenu do równowagi ekologicznej.

Gwarantowana trwałość minimum 50 lat oraz potwierdzona niezawodność, jest równoznaczna z brakiem konieczności wymiany instalacji przez długi czas. W takim przypadku środowiskowy koszt wyprodukowania rurociągu rozkłada się w czasie, a w dodatku zmniejszona jest też częstość produkcji kolejnych rur w miejsce starych, zużytych co minimalizuje niekorzystne oddziaływania inwestycji na środowisko w szerszym aspekcie. Mniej ingerencji w grunt, mniej zanieczyszczeń związanych z produkcją, rzadsza konieczność utylizacji odpadów powstających przy demontażu zużytego czy uszkodzonego rurociągu.

Najważniejszym jednak i najbardziej długofalowym pozytywnym wpływem stosowania sieci preizolowanych na środowisko jest ograniczenie strat związanych z przesyłem płynnych mediów. Po pierwsze ograniczona jest emisja ciepła w pobliżu samego rurociągu, która zmienia warunki środowiskowe wokół niego. Drugim, niezwykle ważnym skutkiem redukcji strat ciepła jest zmniejszenie nakładów energetycznych na osiągnięcie odpowiedniej temperatury czynnika w rurociągu. Dla przykładu weźmy pod rozwagę przypadek przesyłu wody ciepłej na potrzeby gospodarstwa domowego i jego ogrzewania. Wiadomym jest, że z uwagi na spodziewane straty przesyłowe czy to w rurociągu wewnętrznym czy zewnętrznym, należy podgrzać wodę do wyższej temperatury aniżeli ta, którą chcemy osiągnąć u odbiorcy. Im większe straty ciepła wystąpią w drodze z miejsca wyprodukowania do odbiorcy, tym bardziej należy wodę podgrzać, czyli zwiększyć nakład energii, którą pozyskujemy oczywiście z paliw!

Spalanie paliw, stałych czy płynnych emituje ogromne ilości zanieczyszczeń i ma kolosalny wpływ na środowisko. Obciąża je ubocznymi produktami gazowymi (głównie dwutlenek siarki, tlenki azotu, dwutlenek węgla), płynnymi (ścieki z układów odsiarczania spalin)  i stałymi (pył, popioły i żużel), a także uwalnia do atmosfery związane w węglu czy oleju opałowym pierwiastki jak rad czy tor. W obecnej sytuacji zwiększonej emisji gazów cieplarnianych, której główną przyczyną jest właśnie spalanie paliw, niezwykle ważnym jest ograniczanie tychże zanieczyszczeń.

Obliczyliśmy, że w wyniku zastosowania rurociągu w typoszeregu poczwórnym wielkość uzysku rocznych strat ciepła i efektów jednego sezonu grzewczego (przyjęliśmy uśredniony okres eksploatacyjny 8 miesięcy) wyniesie 183,3 KW/m co przekłada się na zmniejszenie ilości potrzebnego oleju opałowego o 1903 litry ze stumetrowego rurociągu! (szczegółowe obliczenia znajdziesz w zakładce „Zalety ekonomiczne”)

I w końcu należy także wspomnieć o nieocenionej wartości jaką jest chemiczna i fizyczna obojętność naszych rur przesyłowych wykonanych z polietylenu, co ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie tu i teraz! Rurociągi metalowe mają tendencję do wpływania niekorzystnie na jakość wody zmieniając jej smak, mogą zanieczyszczać ją produktami korozji, a powstające w nich wżery czy nawet miejsca łączeń sprzyjają nagromadzaniu ewentualnych zanieczyszczeń lub mogą stać się siedliskiem bakterii.

Nasze rury pozostają obojętne, nie korodują, ich wnętrze pozostaje gładkie, a zminimalizowana ilość połączeń sprawia, że miejsc, które mogą stać się „zbiornikiem” zanieczyszczeń  jest bardzo niewiele i łatwo do nich dotrzeć, by je oczyścić w razie potrzeby.

Oto i trzy „E” na miarę XXI wieku: efektywność, ekonomia, ekologia! W technologii Syncopex® dbamy o ciebie, twój portfel i środowisko. Postaw na wysoką jakość i dbałość o każdy szczegół.

Jeszcze się wahasz?

No Comments

Post A Comment